wtorek, 10 marca 2015

Współczesność a pozytywizm


Światopogląd pozytywistyczny współcześnie inspiruje i zdobywa zwolenników. W naszych czasach powszechna jest podstawa scjentyczna oraz przekonanie o fundamentalności roli nauki oraz postępu technicznego, co przyczynia się do poprawy jakości życia. W naukach społecznych dominuje neoewolucjonizm, nawiązuje on do teorii z XIX w. – opisującej rozwój społeczeństwa. Pozytywistyczne idee pracy u podstaw oraz samoorganizacji przyświecały autorom „ Samorządnej Rzeczypospolitej” – program polityczny proponowany przez NSZZ Solidarność. Świadectwem trwałości tradycji pozytywistycznej jest też współcześnie reaktywowanie wielu instytucji z tamtego okresu np. założenie w 1881 r. Kasy im. Józefa Mianowskiego, której cel to wspieranie nauki polskiej. Główny prąd artystyczny pozytywizmu – realizm – do dziś funkcjonuje w literaturze popularnej, filmie i sztuce. Model powieści oraz typ narratora wywodzące się z pozytywizmu stanowią podstawę epiki współczesnej, a utwory G. Flauberta, F. Dostojewskiego, H. Sienkiewicza czy B. Prusa są nie tylko realnie wznawiane lecz także bardzo często ekranizowane. Rozwija się też nurt literatury fantastycznonaukowej zainicjowany przez powieści J. Verne’a. Powstałe w pozytywizmie dzieła J. Matejki (obraz Bitwa pod Grunwaldem) oraz S. Moniuszko (opera Halka) do dziś należą do ikon polskiej kultury. Trylogię i Quo vadis noblisty H. Sienkiewicza wciąż zalicza się do najpopularniejszych powieści historycznych.

Pozytywizm współcześnie :

  • Literatura, na ukształtowanym w okresie pozytywizmu modelu powieście realistycznej opierają się współczesne dzieła zarówno literatury popularnej, np. M. Kalicińskiej i K. Grocholi, i jak i prozy artystycznej, np. M. Vargasa Llosy.
  • Film, ekranizacja utworów pozytywistycznych cieszą się dużą popularnością, np. Ogniem i mieczem w reżyserii J. Hoffmana na podstawie powieście H. Sienkiewicza, Wojna i pokój w reżyserii S. Bondarczuka na podstawie powieści L.Tołstoja, Oliver Twist w reż. R. Polańskiego na podstawie powieści K. Dickensa.
  • Science fiction, rozwija się nurt fantastyki naukowej, reprezentowany m. in. przez twórczość S. Lema, P.K. Dicka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz