wtorek, 10 marca 2015

Józef Bocheński, Sto zabobonów. Krótki filozoficzny słownik zabobonów (fragm.)

 Józef Bocheński światowej sławy filozof i logik, niezrównany znawca współczesnych prądów filozoficznych, odwołując się do terminu zabobon demaskował materialistyczne i liberalne roszczenia tzw. naukowych światopoglądów. Definiuje „zabobon” w następujący sposób: to wierzenie, które jest oczywiście w wysokim stopniu fałszywe, a mimo to uważane za na pewno prawdziwe.
  Wśród współczesnych zabobonów Bocheński wymieniał nie tylko numerologię czy astrologię, ale również np. pozytywizm, anarchizm, humanizm, relatywizm, reinkarnację, scjentyzm, kult intelektualistów, postępu, rozumu, równości i tolerancji. Wskazywał na całą filozofię nowożytną oraz na "światopoglądy", jako "skarbnice" zabobonów, jednakże największym zbiorem zabobonów był dla niego marksizm-leninizm. 
Autor zauważa, że nurtem bardziej wpływowym od racjonalizmu jest irracjonalizm, czyli przekonanie, że człowiek może – lepiej od rozumu – poznać świat za pomocą uczuć, intuicji itp. Uzasadnieniem jego „zabobonności” ma być fakt, że wszystko, co wiemy o świecie, zostało poznane za pomocą rozumu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz